PROACTIVE Blog

A PROACTIVE márka égisze alatt zajló történések rövidebb, hosszabb leírása

Műfű, rekortán, kosárlabda, erőnléti edzés...kamaszkor!
Schlatter- Osgood vs. ugrótérd összehasonlítása vice versa

Azt szoktam mondani, hogy csak annyi húszezres lapuljon a zsebemben, ahány térdfájós utánpótláskorú sportolót kezelünk egy-egy szezonban, biztosan meg lesz oldva a családi nyaralásunk, egy irigylésre méltó egzotikus helyen. A meghosszabbított karácsonyi szünet okozta terheléscsökkenés sokat javíthatott a fájdalmakon és a szülők stressz szintjén, de az edzések újraindultak és ezzel együtt visszatértek a kellemetlenségek is. Mi okozhatja a srácok tömeges térdfájdalmát? Mennyire kell megijedni, ha a sportoló térdfájdalomra panaszkodik? Mit tehet az edző vagy a szülő ebben a helyzetben? 

versus_kepek_002.jpeg

1.sz ábra:  A hasonló térdfájdalmak különböző kórokokra vezethetők vissza (Forrás: internet)

Szokásunk szerint ebben az epizódban is két teljesen különböző problémával foglalkozunk, amit azért érdemes együtt tárgyalni, megvizsgálni vice versa, mert nagyon hasonlók a tüneteik és a tünetek tömegesen jelentkeznek az utánpótláskorú sportolóknál. Ez a tünet a térdfájdalom

Ha a térdfájdalom már jelentkezett, főleg terhelés után, mindenkit óva intenék Dr Google azonnali megkérdezésétől, mert mondhat olyat a jó öreg, amit nem feltétlenül szeretnénk hallani. Például, hogy "...a sportoló legalább hat hétig pihentesse a fájdalmas testrészt", "...hagyjon fel mindennemű sporttevékenységgel...", "...ilyen esetekben az orvos gipszes rögzítést is elrendelhet, további fájdalom esetén akár az ortopédiai műtét is szóba jöhet". Igen, ha a legrosszabb forgatókönyv áll elő, akkor ez lehetséges, de nagyon nem eszik ilyen forrón a kását! Ha a térdfájdalom oka nem egyértelmű, nagyon fontos, hogy tisztába legyünk a probléma hátterével, a kialakulás körülményeivel és a tipikus jeleket is megfelelően értékeljük. Ebben egy orvosi vizit vagy egy sportgyógyászatban jártas terapeuta véleménye a segítségünkre lehet.

Az esetek túlnyomó részében sokkal jobb a helyzet, a combizmok (quadriceps femoris) túlterhelése okozza a galibát és a térdfájdalmat. A jelenség neve: ugrótérd

Valójában nem is a térdízület fájdalma ez, hanem a patella-ín gyulladása, amit a fáradt, túlterhelt quadriceps megrövidülése és ebből adódóan a patella-ínre ható fokozott húzóerő okoz. Olyan mozgásoknál jellemző, ahol a comb feszítőizmai komoly igénybevételnek vannak kitéve. Leginkább a következő aktivitások során alakul ki:

  • Kosárlabdázók, röplabdázók, ugróatléták esetében a számtalan felugrás- visszaérkezés nagy mértékben használja a combfeszítőket.
  • Az edzőtermekben, súlyokkal guggoló, vagy saját testsúllyal erőnléti edzést folytató sportoló is ki van téve az ilyen típusú túlterhelésnek. Emiatt a téli és nyári alapozás során megnövekszik a panaszok száma.
  • Futóknál a gyorsító edzések, sprintek eredményeként.
  • A labdarúgás nagy találmánya, a műfüves pálya. Mi sem bizonyítja jobban, hogy a sérülések és sportártalmak  nagy részéért annak rugalmassága a felelős. Komoly pluszterhelést mér az ízületekre és a combizomzatra is. Aki már próbált labdarúgó mérkőzést játszani trambulinon (Na, jó! Elegendő csak 10 percet ugrálni rajta fel-le megállás nélkül), az tudja, hogy miről beszélek. A műfüvön edző játékosok gyakrabban panaszkodnak térdfájdalomra.

A túlterhelés még nem ad okot a sérülésre, viszont azt látni kell, hogy az izom gyorsabban regenerálódik, mint a kötőszövet (patella-ín), amikor az izom már kész az újabb edzésre, az ín még próbálja összeszedni magát tápanyagban, oxigénben. A hiányok pedig oda vezetnek, hogy a kötőszövetes ín (ami a négyfejű combizom tapadása valójában a sípcsontra) nem bír akkora terhelést, mint a quadriceps, így megsérül, begyullad.

screenshot-hughston_com-2021_01_11-16_44_30-640x595.png

2.számú ábra:  A négyfejű combizom megrövidülése (túlterhelése) miatt begyulladt patella-ín (Forrás: Hughston.com)

...és itt lép be a képletbe a serdülőkor!

sportserules_gyermek_011_kosaras_srac_felnottel_x850-820x394.jpg

Ha a fent említett terhelések és külső hatások egy utánpótláskorú sportoló esetén állnak fenn, akkor érdemes még egy szempontot hozzátenni a probléma értékeléséhez, ez pedig a serdülőkor és az időszakra jellemző folyamat, a csontok növekedése. A növésben lévő tizenévest fokozottabban érinti a terhelés utáni térdfájdalom, mert a combizom fáradása/túlterhelése mellett a növekedési zóna (növekedési porckorong) aktivitása és a folyamatos csontépülés is feszesebbé teszi a combizomzatot, a megrövidült izom pedig kettőzött erővel támad, túlterheli a kötőszövetből álló inat és nem kívánt bónuszként a térdkalácsot (patella) is rányomja a térdízületre. 

kepernyofoto_2023-01-31_11_01_08.png

3.számú ábra: A sípcsont növekedési zónája annak feji végén (epiphysisén) (Forrás: internet)

De, még nincs vége! 

Ha a külső hatások okozta túlterhelés és az aktív csontépülés okozta feszes izomzat nem elegendő, akkor megfontolásra ajánlom a harmadik szempontot, a serdülőkorban jellemző (viszont nem túl gyakori) kórképet, a Schlatter- Osgood betegség lehetőségét. Ennek, a sípcsontot érintő gyulladásos, csontelhalásos folyamatnak ugyanolyan kezdeti tünetei vannak, mint az ugrótérdnek, ezért érdemes összehasonlítani őket és felhívni a figyelmet a különbségekre is.

o-schlatter.png

4.számú ábra: Gyulladás a sípcsont feji végén (tuberositas tibiae) a patella-ín tapadásának helyén (Forrás: ironclan)

 A Schlatter- Osgood szindróma egy serdülőkorra jellemző, degeneratív, csontelhalással járó betegség. A kiváltó oka lehet maga a serdülőkor és a növekedés, de a túlterhelés és mikrotraumák is felelőssé tehetők a kialakulásában. Nem a patella-ín, hanem maga a csonthártya és a csontállomány gyullad be és végső esetben ez a csontállomány hal el a folyamat során (4.számú ábra). Általában egy jóindulatú, visszafordítható folyamatról van szó, de fontos az odafigyelés és- az ugrótérddel ellentétben a folyamatos orvosi kontroll.

radiograph_of_human_knee_with_osgood_schlatter_disease.png

5.ábra: A nyíllal jelölt területen csontelhalást és gyulladásos duzzanatot mutat a RTG felvétel

 Tehát, nem elegendő, hogy a gyerek növésben van és már ez túlterheli az izmait, de még arra is figyeljünk, hogy a patella-ín vagy éppen a sípcsont feje érzékeny és beavatkozásra elmúlik-e - akár csak időlegesen is - a fájdalom vagy a Schlatter- Osgood esetén a csont felületén képződő duzzanat?

Elég összetettnek tűnik a probléma, de az esetek túlnyomó részében nem lép túl az ugrótérd határain. Ezeket a tüneteket tudatossággal és otthoni kezeléssel megszüntethetjük. Nézzük meg, mit tehetnek az érdekeltek a teljes gyógyulás, illetve a problémás időszak lerövidítése érdekében! 

A fájdalom  elkerülésének a kulcsa a combizomzat lazítása és a helyi vérbőség fenntartása az izmokban és az inakban egyaránt. A tünetek kialakulása után a lazítás és vérbőség biztosítása mellett a fájdalom csillapítása és a gyulladáscsökkentés is fókuszba kerül.

A sportoló:

  • Ne az utolsó pillanatban érkezzen az edzésre, az érdemi munka előtt szánjon elég időt a bemelegítésre, az inak, szalagok és izmok megfelelő vérbőségének biztosítására és nyújtására!
  • Edzés előtt bemelegítéshez, utána levezetéshez használjon SMR eszközöket, amelynek használatáról ebben a posztban olvashatnak bővebben: https://sportphysio.blog.hu/2015/09/25/hengerezzetek.
  • Hideg időben, kültéri edzések előtt az izom vérbőségét meleg hatású bemelegítő krémek használatával is fokozhatja.
  • Ha szükséges, akkor csökkentsék az edzésterhelést, pihentessék a gyulladt patella-ínt.

A szülő:

  • Figyeljék az utánpótláskorú sportoló reakcióit, fájdalmait és kérjenek segítséget terapeutáktól, ortopédorvostól
  • Komolyabb megterhelések után lazítsák tovább otthon is a combizomzatot melegvizes fürdővel, amibe gyógynövénytartalmú fürdősót kevernek (nagyszerű termékek kaphatók a drogéria-hálózatokban).
  • A fájdalmas patella-ín jegelésével csökkenthető a fájdalom. 
  • A kialakult gyulladás csökkenthető non-steroid gyulladáscsökkentő krémek használatával. Mindenkinek más a favorit, ezzel kapcsolatosan kérjen segítséget és legyen türelmes az eredményeket illetően.

A sportszervezet, az edző:

  • Kísérjék figyelemmel a játékosok panaszait és ha szükséges, a terhelés csökkentésével (könnyített edzések) vagy részleges felfüggesztésével (egyéni edzés) segítség a tünetek megszüntetését.
  • Vezessék be az edzések és mérkőzések előtti és utáni lazítást, nyújtást, amivel csökkentik a combizmok túlterhelődésének veszélyét.
  • Tanítsák meg a sportolókat az SMR (self myofascial release) eszközök használatára  és követeljék meg azok használatát.

 A terapeuta:

  • Egy masszőr abban segíthet, hogy a combizomzat lazító masszázsával  a patella-ín túlfeszülését csökkenti.
  • A fizioterapeuta Ultrahang kezeléssel a gyulladást és a fájdalmat is hatékonyan csökkenteni tudja.
  • Ha szükséges, lökéshullám terápia alkalmazásával (igazi nagyágyú, csak a legvégső esetben javasoljuk!) a fájdalom és a gyulladás csökken, az ín kezelésével a szükséges vérbőség is elérhető.
  • A gyógytornász erősítő feladatokkal az izmok állapotának javulását éri el. Az erős izom mindig rugalmasabb, mint a petyhüdt, gyenge izom. 
  • A fájdalmas patella-ín sporttape -technikával is tehermentesíthető (Itt nem feltétlenül a divatos kinesio taping a megoldás a rugalmassága miatt).

Az orvos:

  • Érdemi diagnózist kizárólag orvos adhat!
  • A diagnosztizált Schlatter- Osgood betegség orvosi kezelést és kontrollt igényel.

A bejegyzés trackback címe:

https://sportphysio.blog.hu/api/trackback/id/tr2215532336

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

PROACTIVE Blog

A "PROactive Sportklinika" valóságos egészségügyi és motivációs intézmény, ahol az aktív életmódot folytatók számára izgalmas témában rendelést nyitottunk. Célunk az, hogy ezek az ismeretek, tapasztalatok, jó gyakorlatok minél több hobbi és versenysportolóhoz, sportos szülőhöz, edzőhöz és sportvezetőhöz eljussanak.

Facebook oldaldoboz

Címkék

1000km (1) 2016 (2) 21km (1) 42k (1) 575 Team (1) Actimel 10 km (1) Active Living Research (1) Adductor (1) Afrikai Nemzetek Kupája (1) Agyrázkódás (1) Akadályfutás (4) Akut sérülés (1) Alapozás (1) Állóképesség (5) All core all the time (1) Alvás (3) Alvás Világnapja (1) anabolikus folyamat (1) Arthritis (1) Autógumi (2) Az edző is vezető (6) Balaton (1) Balatonman Füred (1) Bala a gegszter (1) Balboa- kör (1) Barna rizs (1) Bemelegítés (1) Bizalom (1) BMX torony (1) Böde Dániel (1) Bokaficam (1) Branislav Ivanovic (1) Bread and Butter Pickles (1) Brokkoli (1) Buli (1) Burpee (6) Chelsea FC (1) Cirkadián ritmus (2) Core izmok (5) Csapatszellem (3) Csokonyavisonta (1) Cube Naure Pro (1) Cukkinipogácsa (1) cyclocross (1) Dan Price (1) Defibrillátor (1) Dehidratáció (3) DigiSport Reggeli Start (1) Dinamikus ülés (1) Dombfutás (1) Dr Bubó (1) Dugóka (1) DVTK (1) Edward Deci (1) Egészséges étel (1) Egyszerű kondicionálás (1) Együttműködés (1) Elkötelezettség (1) Elsősegély (1) Energiabomba (1) EQ (1) Ernest Gagnon (1) Erőnléti edzés (14) Értekezletkultúra (1) Esti edzés (1) Étrend átalakítás (1) Everziós trauma (1) ExtremeMan (1) Extrinzik motiváció (1) Fájdalomcsillapítás (1) Farkas Zsoltné Nagy Mariann (1) Fascia (1) fehérje (1) Fejben dől el (1) Fejfájás (1) Fejlámpa (1) Félmaraton (1) Finisher (2) Firstbeat Technologies (2) Flow-élmény (2) FMS (Functional Movement System) (1) Folyadékpótlás (4) Funkcionális edzés (3) Futás (4) Gareth Bale (1) Gatorade (1) glikogén (1) Gördeszka (1) Gordon Ramsay (1) Görgőzés (1) Görög joghurt (1) Gyermeksport (2) Gyulladáscsökkentés (1) Hamstring (3) Hasizom (1) Hasi sérv (1) Hátfájás (2) Havasi Balázs (1) Hervé Renard (1) Hidegterápia (2) HIIT (1) Hirtelen szívhalál (1) Hofi Géza (1) Homeosztázis (1) Homeosztázis 5 tényezője (1) Húsvét (1) Időhatékonyság (1) II. BioTech USA Mezei Futóverseny (1) Iliopsoas (1) Immunerősítő italok (2) IMVR4 (1) ING Amsterdam Marathon (1) Intrinzik motiváció (1) Inverziós trauma (1) Irodai ergonómia (3) Ironfater (47) Ironman (2) izomgörcs (1) Izomhúzódás (2) Izomláz (2) Izompólya (1) Izomszakadás (1) Izotóniás italok (1) Ízületi diszfunkció (1) Izületi kopás (1) Ízületi mobilitás (1) Ízületi stabilitás (1) Ízületről ízületre- megközelítés (1) Jász Határ Futás (1) Játékvezetés (1) Jégfűrdő (1) Jose Mourinho (1) Kajakontroll (1) Karácsony (1) Karanténkonyha (1) Karfiol (1) Karfiolkenyér (1) katabolikus folyamat (1) Kékes Csúcsfutás (1) Kerékpár (1) Keresd a hegyet (1) Keresztedzés (1) Keszthely Triatlon középtáv (1) Kettlebell (3) Kihívás (1) Kinesio tape (1) Kinetikus lánc (1) Kommunikáció (1) Kosárlabda sérülések (1) Krónikus ízületi kopás (1) Kütyükorszak (1) Labdarúgó sérülések (5) Lágyéksérv (1) Lazac (1) Lelki állóképesség (1) Locsolóvers (1) m.gastrocnemius (1) m. soleus (1) Magyar Trifecta- kihívás (1) Mákos- almás pite (1) Manchester United (1) Marcus Rashford (1) Mark Wahlberg (1) Masszázs (3) Matematika (1) Melegterápia (1) Mesut Özil (1) Mezeifutás (1) Mindennapos testnevelés (1) Minőségi alvás (1) Motiváció (7) Nagyatád (1) Nagy Gella- hegy (1) Neuromuscularis kontroll (1) NFL (1) Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton (1) No pain no gain! (1) Nyakfájás (1) OLB Vokál (41) Old Lake Man (1) Önmasszázs (1) Öreg-tó (1) országúti kerékpár (1) Paraszimpatikus idegrendszeri hatás (1) Patella-ín (1) Pavlov kutyája (1) Pécel (1) Péceli Párducok (2) Pécel Apáca-domb (1) Példakép lettem! (1) Philadelphia Eagles (1) Placebo- hatás (1) Plandurance (4) Planking (1) Polar (1) Prague Halfmarathon (1) Proactive (1) Proactive LAB (23) Proaktív motiváció (8) Propriocepció (2) Quadriceps femoris (1) Rajtlista (3) Rákosmenti TK (5) Randy Hetrick (1) Razvan Burleanu (1) Regeneráció (1) Reggeli edzés (1) Rehab (8) Rehabilitáció (7) Rejtő Jenő (1) Reziliencia (1) RFR (1) Románia (1) Schlatter-Osgood (1) Senkit nem hagyunk hátra! (1) Sérülés prevenció (11) Sitting Calculator (1) Sitting disease (3) Skateboard workout (1) Smart Cap Bottle (1) SMR henger (2) Spárga (1) Spártai fejpánt (4) Spartan Race (29) Spartan Sprint (1) Spartan Sprint Veszprém (6) Spartan Super (2) Spartan Super Tokaj (13) Spartan Winter Sprint (13) Spar Budapest Maraton (1) Spar Maraton Fesztivál (1) Spinning (8) Sportapuka (5) Sportártalom (1) Sportpszicho (5) Sports-Health.com (1) Sportsérülések (3) Sportspecifikus edzés (1) Sporttáplálkozás (11) Stand Up Desk (1) Street Workout (1) Stressz (1) Svit (1) Szálka a testben (43) Szeged (1) szénhidrát (1) Szénhidrát diéta (5) Szimpatikus idegrendszeri hatás (1) Tarcal (1) Társadalmi felelősségvállalás (1) Teammunka (1) Térdfájdalom (1) Térdproblémák (1) Teremfoci (1) Terepfutás (6) Tokaj (1) Tom Sawyer kalandjai (1) Törzserősítés (4) Triatlon (3) Trifecta (2) Trigger- pont (1) TRX (5) Tuberositas patellae (1) Túlterhelés (1) Uborkasaláta (1) Ugrótérd (1) Újraélesztés (1) Ülőmunka (1) US Navy Seal (1) Utánpótlássport (1) V. Classic Balboa (2) Versus (2) Vertikálfutás (2) Vince Papale (1) Vinnie Jones (1) Vivicittá 2019 (2) Vs (2) Wadkanz Trail (4) WizzAir félmaraton (2) Zöldség (1) Zöldséglé (1) Zöld turmix (1) Zsiliptevékenység (1) Címkefelhő

Top 5

  1. 5+1 tipp a mérkőzés utáni gyors regenerációhoz labdarúgóknakAz, hogy egy sportoló mit tesz a teljesítménye érdekében közvetlenül a mérkőzés után legalább annyira fontos, mint az, hogy mit tesz előtte! A gyorsabb regenerálódás érdekében érdemes bizonyos...
  2. Jégzselé vagy forró fürdő?Igen kellemetlen dolog tud lenni, ha az áhított hétvégi pályára lépést az húzza keresztbe, hogy az edzésen szerzett rutinsérülést pont ellenkező módon kezeli magán a sportoló, mint ahogy azt a...
  3. Gordon Ramsay győzni tanít - 1. Zöld turmix a pokol konyhájábólVagyunk néhányan, akik a bakelit "A" oldalának végén elértük a megvilágosodást és rákaptunk a triatlon -érzésre, arra viszont nem gondoltam, hogy kedvenc botrányséfem, Gordon Ramsay is hasonló...
  4. Mesut Özil titka: több fizioterápia és jobb minőségű alvásAz utóbbi napokban több helyen is olvastam arról, hogy Mesut Özil bevallotta, a nagyszerű 2015- ös Premier League teljesítménye mögött az áll, hogy apró változásokat hajtott végre az életében és így...
  5. NO PAIN, NO GAIN!A véletlen, vagy éppen az általunk teremtett helyzet az oka annak, hogy a mai napon több alkalommal is elhangzott a Jóisten neve és a vasárnapi istentisztelet fogalma? A választ fedje egyelőre...
süti beállítások módosítása